ИЗС „Образцов чифлик” – Русе, демонстрира утвърдени в практиката сортове пшеница, отглеждани в Северна България

На 11-ти юни 2024 г., ИНСТИТУТ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ И СЕМЕЗНАНИЕ „ОБРАЗЦОВ ЧИФЛИК”– РУСЕ проведе трета демонстрация по проект № BG06RDNP001-1.004-0003 „ТРАНСФЕР НА ЗНАНИЯ И ПОДОБРЯВАНЕ УМЕНИЯТА НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ЗА КОНКУРЕНТНОСПОСОБНО И УСТОЙЧИВО ЗЕМЕДЕЛИЕ“ по подмярка 1.2. „Демонстрационни дейности и действия по осведомяване“ от мярка 1 „Трансфер на знания и действия за осведомяване“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 година на тема: “ДЕМОНСТРАЦИЯ НА УТВЪРДЕНИ В ПРАКТИКАТА СОРТОВЕ ПШЕНИЦА В АКРОЕКОЛОГИЧНИТЕ УСЛОВИЯ НА СТОПАНСКАТА 2022-2023 Г.”
Съгласно условията за изпълнение на проекта, за Дейност 3, бяха проведени 8 учебни часа по 45 min от 2-ма преподаватели. Темите, застъпени в демонстрацията, съответстват на Приоритет 2А и 5А от програмата.
Демонстрацията премина при засилен интерес и беше достигнат таванът на допустимост от 30 земеделски стопани и наети в техните стопанства, които предварително бяха попълнили карти за участие. Предварително заложената в графика програма, беше стриктно спазена.

В продължение на пет учебни часа, съгласно графика за изпълнение на проекта за Дейност 3, лекторите гл. ас. д-р Любомир Иванов и ас. Галин Гинчев демонстрираха пред участниците, в опитното поле на ИЗС „Образцов чифлик” – Русе, колекционният питомник и тенденциите в развитието на селекцията при пшеницата от стари до съвременни сортове, които ефективно използват вложените хранителни вещества и имат важно значение в няколко аспекта: агрономически, икономически и екологичен. Представянето продължи със демонстриране на заложените в демонстрационен опит 37 сорта пшеница, сортовите им характеристики и състоянието от гледна точка на здравен статус и продуктивност към фаза твърда зрялост.

В съответствие с програмата демонстрацията продължи в лабораторният комплекс на Института. В рамките на два учебни часа от водещите демонстрацията лектори, бяха представени образци от видовете участващи в генома на пшеницата, а също така бяха представени нагледно и основните методи за установяване и оценка на приспособимостта на сортовете пшеница към агроклиматичните условия на околната среда, както и лабораторните методи за установяване на качеството на зърното. Чрез нагледни материали, на участниците в демонстрацията, бяха показани класовете на сортовете пшеница във фазите начало на млечна зрялост и начало на твърда зрялост.

Демонстрацията приключи с дискусия с участниците в рамките на един учебен час съгласно предвидената програма, в заседателната зала на Института. Бяха обсъдени основните качества, предимства и недостатъци на представените сортове и тенденциите в използването на най новите сортове пшеница в практиката.
На участниците в мероприятието бяха осигурени обучителни материали, рекламни материали на програмата, две кафе паузи и обяд.